Режим дня і особливості працездатності дитини


Режим дня. Для чого він потрібний.

Добре всім відомо про умовний розподіл людей на «Сов» та «Жайворонків». Відповідно вершини продуктивної активності і працездатності у даних груп людей будуть різні. І вміння враховувати і правильно використовувати це в плануванні свого дня особливо важливо в житті школяра. Але ніколи не слід забувати, що багато в чому на режим людини впливають соціальні умови, такі як праця, навчання, справи, а особливо сімя (рідні і близькі люди , що проживають разом).

       Але все ж виявлені відносно загальні закономірності у «Сов» та «Жайворонків». Вершина працездатності «Жайворонків» приходить приблизно на 9-10 годин ранку та 16-17 годин вечора. У «Сов» - зміщений на декілька годин пізніще 11-12 годин і 18-20 годин . Існують також і аритміки. Режим, яких підпорядкований тільки їм одним. Але таких людей одиниці. В більшості люди відносяться до типу «Жайворонків».

       Але, ким не був ваш маленький школяр режим школи  примушує підніматися досить рано. І від того, як успішно пройде підйом дитини, буде залежати його працездатність на протязі всього дня.

       Для цього привчить свою дитину підніматися миттєво, не жалійте його. Вся жалість овобязково обернеться негативною стороною для нього. Найкращий засіб привести себе в активний стан, вже давно знайдений це ранкова зарядка, особливо під улюблену музику. Але це не завжди можливо особливо коли в сімї її ніхто не робить, а заставляє робити тільки дитину. Ось чому для лінивих батьків є менш важкий спосіб: можна використовувати для пробудження в один і той самий час мультиплікаційні фільми.

       Для старшого школяра є інший прийом швидкого переходу від сна до пробудження: рухати різними частинами тіла, починаючи з пальців ніг і рук, потім повністю руками і ногами і лише потім, зробивши декілька глибоких вдихів і видихів встати. При рухах активізується нервова система, глибокі вдихи допомагають наситити киснем мязи і мозок, знімаючи сонний стан.


Як же змінюється працездатність школярів?

       Працездатність молодшого школяра змінюється як на протязі доби, так і на протязі тижня, місяця, року. Як ви можете відчути, розумова і мязова працездатність знижується від початку до кінця тижня. Таким чином, ви починаєте уже в середині тижня чекати вихідних. Так у школярів у вівторок і середу працездатність, як правило, найбільш продуктивна. В пятницю, якщо не використовувати різі релаксаційні техніки знижується.

       На протязі року працездатність дитини в школі також змінюється Так працездатність зазвичай вища в період з жовтня по січень. Потім ці показники знижуються. Лише при правильно  розробленому режимі дня вдається зберегти рівень працездатності на одному рівні або навіть допомогти позитивній динаміці.

       Але все ж бувать випадки, коли працездатність дитини знижена і при добре налагодженому режимі дня. В більшості випадків причина сильна застуда або захворювання. Навіть короткочасна застуда на деякий час погіршує працездатність дитини, знижується її опір втомі. А стреси взагалі знижують її до нуля. Фізично ослаблені діти потребують особливого режиму дня.

        Не мало важливе значення має режим відпочинку і сна, для цього можна використовувати декілька не дуже складних правил:

  1. Дитина повинен лягати спати в один і той самий час. Це допомагає тому, що нервова система і весь організм заздалегідь готується до сну, і дитина засинає легше і краще відпочиває.
  2. Дитина повинна проводити час перед сном в заняття, що заспокоюють нервову систему і ні в якому разі не в активних рухливих іграх.
  3. Сон дитини повинен складати до 12 років не менше 9 годин, в 13-14 років 8,5 годин, старше 14 років не менше 8 годин.
  4.    Сон дитини повинен проходити в спокійній обстановці, що допомагає міцному здоровому сну без періодичних пробуджень. Це виключить тривожний сон.


Прислухайтесь до порад і створіть дитині такий режим, який буде допомагати навчанню в школі, а це означає і кращому засвоєнню навчального матеріалу.



Практичний психолог

Кролевецької спеціалізованої школи

І-ІІІ ступенів № 1

Безродна Світлана